Pożyczka z hipoteką na mieszkanie

W życiu zdarzają się sytuacje niespodziewane, w których nagle potrzebna jest większa ilość pieniędzy. Dobrze by było, gdyby taki zapas gotówki znajdował się na koncie oszczędnościowym. Niestety, jak pokazują badania, zaledwie niewielki procent dorosłych Polaków ma na koncie oszczędnościowym taki zapas gotówki, który by pozwolił im przeżyć pół roku bez zmiany stopy życia, gdyby utracili wszelki dopływ gotówki. Co można zrobić w takim przypadku? Często jedynym rozwiązaniem wydaje się być pożyczka zaciągana w banku.

Czy każdy może otrzymać pożyczkę?

Chcąc otrzymać pożyczkę gotówkową z banku należy złożyć odpowiedni wniosek poparty bogatą dokumentacją, a następnie trzeba czekać na rozstrzygnięcie jakiego dokona bank oceniając zdolność kredytową. Banki mają różne kryteria, jednak najczęściej przy ocenie zdolności kredytowej pod uwagę brane są takie czynniki jak wysokość dochodów, rodzaj umowy zatrudnienia, wiek, stan zdrowia czy historia kredytowa. Nie bez znaczenia pozostaje także ilość osób pozostających na wyłącznym utrzymaniu kredytobiorcy. Czasem okazuje się, że bank orzeka brak zdolności kredytowej i wówczas pożyczka staje się niemożliwa. Pewnym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się pożyczka pod zastaw nieruchomości.

Kredyt pod zastaw mieszkania

Oferty kredytów pod zastaw nieruchomości są bardzo różne, w zależności od banku. Różnią się one między sobą chociażby długością okresu kredytowania czy też wysokością udzielanej pożyczki. Kredyt pod zastaw mieszkania to ogromne obciążenie dla domowego budżetu. Powinno być dokładnie przemyślane, a najlepiej jeżeli zostanie wcześniej skonsultowane z doradcą finansowym. W przypadku, gdy zostanie zaburzona regularność spłat takiego kredytu istnieje ryzyko utraty nieruchomości pod którą została zaciągnięta pożyczka. Taka sytuacja może w konsekwencji doprowadzić do tego, że kontrahent straci mieszanie, co będzie skutkować bezdomnością. Wysokość rat do spłaty w przypadku pożyczki pod zastaw mieszania uzależniona jest od bazowej kwoty pożyczki oraz okresu spłaty jaki został uzgodniony w umowie. Im wyższa jest kwota pożyczki i im krótszy okres kredytowania, tym raty będą wyższe. Raty spłacane każdego miesiąca mogą być tej samej wielkości. Można również umówić się z bankiem w taki sposób, aby początkowe raty były wyższe, a kolejne malejące. Taka sytuacja jest bezpieczniejsza, zwłaszcza jeżeli nie ma się pewności co do tego, w jaki sposób będzie się kształtowała sytuacja finansowa za kilka lat i czy będzie możliwość regularnej spłaty kredytu.

 

Możesz również polubić…