Na jaki kredyt można sobie pozwolić?

Kredyty, pożyczki – to bardzo dobrze znane instrumenty finansowe. Większość osób przynajmniej raz w życiu z nich korzystała. Czy kredyty i pożyczki to to samo? Może się wydawać że tak, jednak co do szczegółów, to te produkty nieznacznie, ale jednak się między sobą różnią. Pożyczki udzielane są na mniejsze kwoty – zazwyczaj do kilku tysięcy złotych. Co ciekawe, pożyczki mogą zostać udzielone nie tylko przez banki, ale także i przez inne instytucje finansowe. Kredyty zaś, to instrument przypisany do banków. Udzielane mogą być nawet na bardzo wysokie kwoty.

Co łatwiej dostać – pożyczkę czy kredyt?

To pytanie jest proste – oczywiście że osoby, które potrzebują szybko niewielkiej sumy pieniędzy powinny sięgnąć po pożyczkę. Dostaną ją bez problemu, zwłaszcza tak zwaną chwilówkę. Z kredytami jest o wiele więcej zachodu. Ustalana musi być chociażby zdolność kredytowa. Im wyższa okaże się taka zdolność na tym większy kredyt można liczyć. Sama ocena zdolności kredytowej to czas od kilku dni do nawet kilku tygodni. Co jest brane pod uwagę?

Jak bank ocenia zdolność kredytową?

Może się wydawać, że jedynym i najważniejszym aspektem który brany będzie pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej to wysokość wynagrodzenia wpływającego na konto. Niestety tak nie jest. Jest o wiele więcej czynników, które finalnie zdecydują o tym, czy zdolność kredytowa zostanie przyznana. Oprócz wysokości pensji liczy się także stabilność zatrudnienia – w tym przypadku najwięcej punktów dostaną osoby posiadające umowę o pracę lub własną firmę z dobrym stażem i mocnymi wynikami finansowymi. Poza tym bank sprawdzi także z całą pewnością czy wnioskodawca nie posiada już innych zobowiązań finansowych, jak wygląda jego sytuacja rodzinna i to ile ma osób na swoim utrzymaniu. Oczywiście nikt nie musi podawać bankowi tych wszystkich informacji jednak wiele pomiotów ich wymaga do pełnej weryfikacji sytuacji finansowej.

Czy można samemu zbadać zdolność do kredytu?

Składając wniosek o przyznanie kredytu należy wskazać kwotę o jaką się ubiega klient. Kwota powinna być na miarę możliwości, jednak skąd przeciętny człowiek może wiedzieć na ile bank się zgodzi? Pomocny może być kalkulator zdolności kredytowej. Jest to całkowicie darmowe narzędzie dzięki któremu można w kilka chwil oszacować zdolność kredytową. Ponadto, rozbudowane wersje kalkulatorów ustalą harmonogram spłat i wysokość poszczególnych rat zobowiązania finansowego w zależności od okresu na jaki zostanie zaciągnięte. Jest to niezwykle przydatne narzędzie dla każdego, kto planuje kredyt w banku.

Możesz również polubić…