Jak założyć Biuro Usług Płatniczych
Biuro Usług Płatniczych
jest pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego i jest dzięki temu uprawnione do świadczenia usług w postaci przekazu pieniężnego na terytorium tylko Rzeczypospolitej Polskiej (art. 118 ust. 2 u.u.p ). Wpis do prowadzonego przez KNF rejestru dostawców usług płatniczych może uzyskać osoba prawna, fizyczna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną (art. 118 ust. 1 u.u.p).
Aby otworzyć BUP trzeba posiadać możliwość wyliczania całkowitej miesięcznej kwoty transakcji płatniczych, wykonania obowiązków związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, zapewnienia ochrony środków pieniężnych otrzymanych od klientów lub za pośrednictwem agenta, czy też innego dostawcy. Obowiązek ostatni spełniony jest przez zawarcie odpowiednio z bankiem krajowym, instytucją kredytową, oddziałem banku zagranicznego lub zakładem ubezpieczeń, które nie są w tej samej grupie co BUP, umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo umowy ubezpieczenia.
Warto też zwrócić uwagę na jedną bardzo istotną cechę Biura Usług Płatniczych – może ono wykonywać tylko jeden rodzaj usług płatniczych – świadczyć usługi przekazu pieniężnego (w rozumieniu art. 3 ust. 3 u.u.p.) i musi być to działalność podstawowa, innych usług płatniczych biuro świadczyć nie może.
Jeżeli transakcja płatnicza, którą przeprowadza się w biurze usług płatniczych ma równowartość przekraczającą 15000 euro to jest ona rejestrowana, nawet w przypadku, kiedy jest przeprowadzana przez więcej niż jedną opercje, które mogą wskazywać, że są one ze sobą powiązane i celowo zostały podzielone na operacje o mniejszej wartości aby uniknąć obowiązku rejestracji.
Ważną informacją jest fakt iż średnia całkowitej kwoty transakcji płatniczych z poprzednich 12 miesięcy wykonywanych przez Biuro Usług Płatniczych (w tym przez agentów, za pośrednictwem których biuro to świadczy usługi płatnicze) nie może przekroczyć kwoty 500 000 euro miesięcznie (art. 118 ust. 3 u.u.p. ). Jeżeli zostanie przekroczona ta kwota, Biuro Usług Płatniczych musi albo ograniczyć swoją działalność, albo wystąpić o zezwolenie na świadczenie usług w charakterze instytucji płatniczej.
Okazuje się, że w czasach bankowości internetowej oraz mobilnej ta forma dokonywania
stałych płatności, czyli regulowanie ich osobiście zazwyczaj gotówką, ma się całkiem dobrze, więc nie należy bać się konkurencji i spróbować swoich sił w otworzeniu swojego biznesu na rynku finansowym jako Biuro Usług Płatniczych.
Autor: Beata
Myśliwiec
Strona internetowa:
https://multi-finanse.lublin.pl
Kategoria: informacje
Najnowsze komentarze