Nowofundland – czy warto zainwestować w szczeniaka

Chyba każdy z nas kocha zwierzęta. Jednak nie zawsze są nam bliskie cechy każdej z ras, dlatego tez dzisiaj postanowiliśmy przybliżyć wam rasę o wdzięcznej nazwie nowofundland, który należy do jednej z większych ras psów. Jednak przyjrzyjmy się bliżej tej rasie.

Charakter pupila tej rasy

Szczeniak tej rasy należy do psów spokojnych zrównoważonych, cierpliwych i odważnych a ponadto pozbawionych agresji. Najlepiej będzie się on czuł w domu z dużym ogrodem, ale musi mieć zapewniony stały dostęp do wnętrza domu. Pupil należący do tej rasy jest bardzo przywiązany do rodziny, dlatego też wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem. Nowofundlandy bez problemu zniesie nieobecność pana przez kilka godzin, ale odizolowanie go na stałe w kojcu może źle wpłynąć na jego psychikę. Pamiętajmy, że nieszczęśliwy i samotny nowofundland skutecznie uprzykrzy życie domownikom i sąsiadom.
Przedstawiciele tej rasy są też z tego powodu doskonałymi towarzyszami dzieci, mają wręcz opinię troskliwych nianiek. Nie należy ich jednak zostawiać samych z maluchami bez nadzoru. Ze względu na swe rozmiary pies tej właśnie rasy może je z łatwością przewrócić w trakcie niewinnej zabawy, np. machając ogonem.

Wychowanie nowofundlanda

Warto przed zakupem psa tej rasy zastanowić się nad możliwościami związanymi z wychowaniem szczeniaka. Nowofundlandczyk jest psem o dużej inteligencji, zdyscyplinowanym i skorym do współdziałania z człowiekiem, o czym pisaliśmy już wcześniej. Bardzo chętnie się uczy, łatwo zapamiętuje polecenia, ale szybko się nudzi, dlatego treningi muszą być urozmaicone i ciekawe dla uczącego się szczeniaka.Przedstawiciel tej rasy wymaga również konsekwentnego, cierpliwego i łagodnego podejścia. Pies nowofundlandczyk nie toleruje brutalnego traktowania, dlatego trzeba też pamiętać, że to ciężki pies, który dość szybko się męczy. Niestety nie jest to pomocne w trakcie intensywnej nauki. Warto robić przerwy podczas nauki i zawsze mieć przy sobie zapas wody. Podczas intensywnych ćwiczeń potrafi wypić 2-3 litry.Szkolenie należy rozpocząć już z małym szczeniakiem. Najlepiej w psim przedszkolu, oczywiście jeśli mamy taką możliwość. Pomóc może też behawiorysta. W tym samym czasie powinno się też zacząć naukę pracy w wodzie, oswajając malucha z zanurzaniem głowy i wyławianiem różnych przedmiotów z dna naczynia lub w płytkiej wodzie, w końcu taki był zamysł pracy przodków naszego malucha. Po takim przygotowaniu będzie mógł później bez stresu ćwiczyć skoki i nurkowanie w głębokich akwenach.

Możesz również polubić…