Czego może wymagać bank przed udzieleniem kredytu?
Zakup nieruchomości, gruntowny remont mieszkania, nowy samochód czy dalekie wczasy – wszystkie te działania, choć z pozoru różne, mają jeden wspólny mianownik, a mianowicie – na ich realizację konieczne jest posiadanie gotówki i to w nie małej ilości. Jeżeli posiadane oszczędności nie pozwalają na pokrycie wydatków związanych z zakupem działki czy remontem mieszkania, to wówczas trzeba się starać o pożyczkę z banku.
Pożyczka od rodziny czy kredyt bankowy?
Część osób, zanim uda się do instytucji bankowej po kredyt stara się uzyskać pożyczkę od najbliższych, czy to od rodziny czy od znajomych. Może i taka pożyczka jest często nieoprocentowana, to jednak pożyczanie pieniędzy zawsze negatywnie wpływa na relacje, zwłaszcza jeżeli pojawią się nieprzewidziane problemy w spłacie zadłużenia. Mając na uwadze względy towarzyskie czy też rodzinne, lepiej jest zrezygnować z pożyczania pieniędzy od najbliższych i skupić się na tym, by udało się uzyskać pożyczkę od instytucji bankowej.
Jak otrzymać kredyt z banku?
Chyba nikt nie musiałby się martwić o stan swoich finansów, gdyby miał pewność, że za każdym razem gdy tylko zajdzie taka potrzeba, to dostane kredyt w banku. Jednak jak pokazuje rzeczywistość, tak nie jest. Zwłaszcza w przypadku zobowiązań finansowych opiewających na sumę pieniędzy wyższą niż kilka tysięcy złotych. Droga do otrzymania kredytu bankowego jest niezwykle długa i zdecydowanie nie jest ona usłana różami. Najpierw trzeba poświęcić sporo czasu na to, by w gąszczu ofert kredytowych odnaleźć tę najbardziej optymalną. Można samodzielnie przebrnąć przez kilkanaście ofert lub też skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Pierwszy sposób jest o tyle lepszy, że jest on zupełnie darmowy. Jednak wybierając tę drogę trzeba się choć odrobinę znać na bankowych instrumentach finansowych, a takie pojęcia jak RRSO nie mogą być obce. W przeciwnym razie mądrzejsze będzie skorzystanie z doradztwa doświadczonej osoby. Warunki kredytu mogą być bowiem bardzo różne i wybór optymalnej oferty dostosowanej do własnych możliwości może o wiele zwiększyć szanse na kredyt. Pozostaje już później jedynie wypełnić wniosek kredytowy i czekać na informacje od banku o jego przyznaniu. Szczegółowe warunki kredytu muszą zostać jasno określone w umowie jaką bank zawiera z klientem. Umowa bezwzględnie musi posiadać formę pisemną, w przeciwnym wypadku będzie nieważna. Taka umowa musi także zostać podpisana zarówno przez osobę reprezentującą bank jak i przez osobę, która w banku zaciąga pożyczkę.
Najnowsze komentarze