Kredyt mieszkaniowy – jak go lepiej spłacić?
W dzisiejszej sytuacji ekonomicznej na zakup mieszkania z wyłącznie własnych środków finansowych stać bardzo ograniczoną liczbę osób. Większość chętnych na własne lokum musi starać się w banku o kredyt hipoteczny. Zdecydowanie nie jest to ścieżka usłana różami. Instytucje bankowe dokładnie weryfikują wszystkich potencjalnych kredytobiorców pod kątem ich bieżącej sytuacji finansowej i w ten sposób oceniają zdolność kredytową. Największe szanse na otrzymanie kredytu mieszkaniowego mają ci, którzy zatrudnieni są na umowę o pracę bądź prowadzą własną działalność gospodarczą i mają wysoki dochód.
Spłata kredytu mieszkaniowego
Jeżeli decyzja o otrzymaniu kredytu mieszkaniowego będzie pozytywna, to można szukać wymarzonego mieszkania. Należy jednak już wówczas zacząć myśleć o tym, aby regularnie spłacać raty kredytu, w przeciwnym razie naliczane będą odsetki. Kredyt na mieszkanie spłacać można w równych ratach lub w ratach malejących, w zależności od tego, jaki wariant spłaty kredytu został uwzględniony w umowie zawartej pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Przeważnie kredyt mieszkaniowy jest poważnym zobowiązaniem finansowym rozłożonym na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Należy mieć to na uwadze planując dalsze inwestycje finansowe. Jest jeszcze jednak opcja – wcześniejsza spłata kredytu mieszkaniowego. W jakich warunkach takie rozwiązanie będzie opłacalne?
Wcześniejsza spłata rat kredytu na mieszkanie
Po wprowadzeniu w życie ustawy o kredycie hipotecznym (co miało miejsce w 2017 roku) banki mają ograniczoną możliwość nakładania dodatkowych opłat za wcześniejszą spłatę kredytu. Takie dodatkowe opłaty mogą być naliczane jedynie w okresie do trzech lat od zawarcia umowy kredytowej. Kredytobiorca, który pragnie skrócić okres spłaty kredytu ma dwa warianty, z których może skorzystać. Pierwszy z nich to nadpłata rat – kredytobiorca wpłaca większe kwoty co miesiąc niż to wynika z umowy zawartej z bankiem. Druga możliwość, to jednorazowa spłata całego kredytu. Ten drugi wariant wymaga jednak odpowiednich środków finansowych. Wcześniejsze pozbycie się jarzma jakim bez wątpienia jest kredyt hipoteczny ma wiele plusów. Warto wśród nich wskazać chociażby na zmniejszenie bieżących kosztów życia, wykreślenie banku z hipoteki mieszkania czy poprawę zdolności kredytowej w perspektywie kolejnych inwestycji. Dzięki nowelizacji ustawy o kredytach hipotecznych kredytobiorcy nie muszą obawiać dodatkowych kosztów związanych z wcześniejszą spłatą kredytu na mieszkanie.
Najnowsze komentarze