Wybór kredytu na mieszkanie
O własnym mieszkaniu marzy większość młodych ludzi. Jednak ledwie garstka z nich może sobie pozwolić na bezstresowy zakup własnego lokum. Przeszkodą przeważnie są pieniądze, a raczej ich brak. Zakup mieszkania to ogromny wydatek, zwłaszcza w dużych miastach. W aglomeracjach takich jak Kraków, Wrocław czy Warszawa ceny za metr kwadratowy lokalu o atrakcyjnym położeniu dochodzą do dziesięciu tysięcy złotych. W przypadku mieszkań z drugiej ręki ceny są nieco niższe, jednak w dalszym ciągu ledwo garstkę stać na zakup bez wsparcia kredytowego. Wszyscy pozostali muszą zdobyć kredyt hipoteczny.
Jaki kredyt hipoteczny wybrać?
Rynek finansowy obfituje w liczne propozycje kredytowe. Pomimo tego, że ofert jest na prawdę dużo, to niestety nie wystarczy wejść do banku i złożyć zamówienie na kredyt. Nie każdy, kto się będzie starał o kredyt na zakup mieszkania będzie mógł taki kredyt otrzymać. Ogromne znaczenie dla pozytywnej decyzji kredytowej będzie miała zarówno obecna sytuacja potencjalnego kredytobiorcy jak i jego wcześniejsza historia kredytowa. W grupie uprzywilejowanej będą w tej sytuacji osoby zatrudnione na umowę o pracę oraz takie, które wykazują wysokie zarobki. Przy wyborze kredytu na mieszkanie warto kierować się przede wszystkim jego sumarycznym kosztem, który powinien być jasno wskazany w umowie zawieranej pomiędzy bankiem a kontrahentem.
Co składa się na ostateczny koszt kredytu?
To, że instytucji finansowej trzeba oddać o wiele więcej niż się od niej pożycza jest raczej dla wszystkich oczywiste. Nie każdy jedna tak do końca wie jakie elementy składowe wchodzą w jego ostateczny kształt. Największą część kredytu za mieszkanie stanowi kwota pożyczki. Warto wspomnieć, że kredyt mieszkaniowy może być brany na całościowy koszt mieszania lub też na jego część. Kredyt mieszkaniowy z odpowiednio wysokim wkładem własnym jest łatwiej otrzymać. Oprócz samej kwoty pożyczki pożyczkobiorca musi oddać także odsetki kredytowe, które naliczane są od kwoty bazowej. Dobrze by było, aby koszt kredytu zamykał się tylko i wyłącznie w tej kwocie, niestety tak nie jest. Do kosztu pożyczki trzeba doliczyć także liczne koszty manipulacyjne, a także na przykład ubezpieczenie pomostowe, które jest swoistym zabezpieczeniem dla banku. Jaki kredyt hipoteczny wybrać? Najlepiej tak, który będzie realny do spłaty. Im krótszy termin spłaty kredytu na mieszkanie tym lepiej. Warto także zastanowić się nad tym, aby w miarę możliwości nadpłacać raty kredytowe, dzięki czemu skróci się okres kredytowania.
Najnowsze komentarze